…až se ucho (hlava) utrhne…

22.4.2015 jsme shlédli na TV Prima reportáž o paní, která zažila velmi nepříjemnou nehodu se šlehačkovou lahví. Po aplikaci bombičky se roztrhla hlava láhve a bylo doslova vymalováno. Natlakovaná láhev a odtržení hlavy způsobilo mamince od rodiny pohmoždění v tváři. Chválabohu, byl přítomen anděl strážný a všechno dobře dopadlo.

Jenže nám to nedá a musíme opět opakovat a apelovat, aby se nepodceňovala volba a nákup šlehačkové láhve. Šlehačková láhev (a také sifonová) je láhev tlaková, tedy sofistikované zařízení, které musí splňovat určité bezpečnostní standardy. Musí zvládnout běžný provoz, pro který je určeno, a to bez ohrožení uživatele, má mít funkční bezpečnostní prvky, musí být spolehlivé a jednoduché na obsluhu.

Denně zákazníci na internetu hledají šlehačkovou láhev, denně ji většina z nich spojuje s přívlastkem „levná“, „nejlevnější“, atp. Tady je na místě ale přívlastek „spolehlivá“, pod čímž chápeme i „bezpečná“.

Je-li výroba tlakových nádob hlavní činností a zaměření výrobce, je-li takto úzce specializován, záleží mu na pozitivní odezvě zákazníka. Chce zákazníkovu spokojenost, a tak musí mít jistotu, že jeho produkt zákazníkovi neublíží, ale bude sloužit na výbornou. Proto své výrobky testuje a zkouší. Nemůže je chrlit jako na běžícím pásu bez jistoty, že fungují a nezradí. Láhve se zkouší na těsnost, na maximální tlak, na výdrž v nestandardních podmínkách… Stejně tak se testují i bombičky. Více o bombičkách jsme psali v článku Proč jednorázové bombičky.

Šlehače vyrobené v Asii takovou kontrolou neprochází. Tam jede výroba, kus za kusem, protože důležitá je cena. Ano, na začátku se zkusí, jestli výrobek alespoň nějak funguje a ušlehá šlehačku, ale nejde o záležitost opakovanou a rozhodně né záležitost s vysokými nároky na kvalitu a funkčnost. Cokoli navíc navyšuje cenu.  V posledních letech si opět začínáme zakládat na produktech vyrobených v Česku, a to je dobře, ale český výrobce neznamená vždy český výrobek (vyrobeno v Česku), tak se nenechte zmást 🙁 .

Pokud máte doma tuto láhev (viz. obrázek), buďte obezřetní. V tomto případě ji sice paní zakoupila přes zásilkový obchod Magnet, ale jde o láhev, kterou prodává více firem, pocházejí evidentně z jedné továrny nebo továren se stejným výrobním postupem, stejným designem, provedením… Láhve si v obrovském množství za nízkých nákladů nechávají firmy vyrobit (obvykle právě v Číně) dovezou je do ČR (a nejen sem) a prodávají je. Tyto společnosti mají sortiment běžně velmi široký, mnohdy nejsou zaměřeni jen na kuchyni a každý produkt je pro ně jen další výrobek z mnoha.

Následující obrázky dokladují, že se nešvar s roztržením hlavy opravdu děje. Nešťastný majitel této láhve už šlehačkuje s lahví iSi Cream Profi Whip. Nám tak láhev zůstala „na památku“ a dokladuje i další případy, o kterých slýcháme od zákazníků z telefonu nebo emailu.

Případ ze Šumperska tak nebyl první, ale až teď to někdo ukázal v TV. Stejnou zkušenost, s identickou lahví vyrobenou v Číne, už ve 2012 popsala Evropská komise pro nebezpečné výrobky – RAPEX.

Pak je tu také touha po variabilitě. Nesmyslně se na trhu nabízí láhve na dva druhy bombiček – jednorázové a historicky známé výměnné (znovu plnitelné). Další kámen úrazu, který láme hroty jehel pro proražení bombičky a technické řešení takového otvoru (aby se vešla i bombička výměnná s masivním závitem) opět výrazně zvyšuje riziko úrazu. Bombičky se s oblibou „šprajcnou“, nejdou vytáhnout nebo naopak došroubovat, aby došlo k vyprázdnění plynu do láhve… Na internetu se dočtete o zákaznických řešeních: „…tak jsme na to vzali kleště…“, prosím, jen to ne! Pokud musíte tímto způsobem obsluhovat svou láhev, je tu něco hodně špatně.

Abychom to uzavřeli. Naše vlastní zkušenosti a posléze i našich zákazníků, nám káží, že v případě tlakových nádob jsou kvalita, bezpečí, hygiena, funkčnost a evropská výroba důležitými faktory a důvodem, proč si za produktem stát. A právě proto volíme rakouské láhve Kayser a iSi. Několik desítek let historie a úzké specializace právě na šlehačkové a sifonové láhve, celosvětové využití předními profi kuchaři, nulové reklamace, vysoká spolehlivost a variabilita použití. Rádi mlsáme bezpečně a jedinou připustitelnou obavou jsou přijaté kalorie 🙂

Apelujeme na vaši lásku k sobě samým – až budete chtít novou sifonovou nebo šlehačkovou láhev, přemýšlejte, protože jen modřinou to končit nemusí a ani ta rozhodně není vítaná.

Zdroj: Šleháček, iPrima zpravodajství, Rapex

5 komentáře na “…až se ucho (hlava) utrhne…

 • 8.6.2015 v 5:09
  Permalink

  Nám se stalo to samé, stejna hlava láhve a uletelo to uplne stejne, akorát nám to strelilo az v lednici, velka rana, dvere dokoran a rozbilo mi to nekolik policek v lednici.

  Odpovědět
 • 30.6.2019 v 7:55
  Permalink

  Včera to samé jako přes kopírák. Manželka má obražený prst. Někoho by měli zavřít. Opět se to zamete pod koberec .

  Odpovědět
 • 18.7.2019 v 20:55
  Permalink

  Dobrý den, nevím, jak je tato diskuse aktuální vzhledem k úvodnímu datu. Já zůstávám v nmém úžasu, že jsem od roku 2014 používala stejný výrobek TESCOMA. To, co popisujete, se mi stalo před měsícem a byla jsem v šoku, kdžy jsem se v prodejně TESCOMA dozvěděla, že mi lahev bezplatně vymění za novou, tu s tou kovovou hlavou. No a je to, mám ji doma. Takže jestli jste to někdo přežil 😀 a lahev máte doma, šup do TESCOMA, dostanete novou! 🙂
  Lenka

  Odpovědět
 • 22.10.2019 v 19:10
  Permalink

  Dobrý den, dnes vám již Tescoma láhev zdarma vymění za láhev s kovovou hlavou. Upřímně používal jsem jak láhev Delicia tak jako nastupce láhev Kayser a v množství šlehačky z láhve nepozoruji výrazný rozdíl. Jinak více info k výměně:
  https://eshop.tescoma.cz/oznameni-pro-spotrebitele-prosinec-2018
  Dostanete navíc balení jednorázových bombiček zdarma.

  Odpovědět
 • 26.12.2020 v 20:43
  Permalink

  Vážení v roce 2020 manželce v ruce doslova explodovala šlehačková lahev koupená ve známém „Českém obchodu“, ale vyrobená made in China. Upozorňuji, že lahev byla prakticky nová asi 10x použitá. Kdybych nezažil nikdy bych nevěřil jaká síla exploze může nastat. Na jedné straně díra v kuchyňské desce a dvě díry cca 2 cm hluboké ve stropě. Po tomto jsem zapátral na internetu a najděte si kolik lidí to již zabilo. V našem případě by třeba stačilo se jen trochu naklonit nad lahev a výsledek nechci předjímat. Jelikož toto zařízení považuji za přímo život ohrožující, tak jsem provedl hovor s policií ČR, kde potvrdili, že případů těžkého zranění mají i v ČR několik. Proto mají výstrahu umístěnou na svých stránkách. K našemu prodejci je nutné uveřejnit, že má někde na svých stránkách uvedené, že provádí zdarma výměnu lahve. Nám bezproblémově na základě zaslaných foto uhradil škody a poslal novou lahev s hliníkovou hlavou. Toto píši z důvodu, že kdyby to ochránilo jen jednoho uživatele, tak to není zbytečné. Proto prosím zkontrolujte zda nemáte hlavu z umělé hmoty, kdy dochází v místě konce závitu (viz. obrázky) k odtržení hlavy, která se nám roztříštila na několik nesmírně nebezpečných a ostrých kousků.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Souhlasím