Jako vejce vejci…?

Rozhodli jste se, že si pořídíte novou láhev na šlehačku? Prima, můžete do obchodu s domácími potřebami nebo na internet. Do vyhledávače zadáte láhev na šlehačku nebo šlehačková láhev a čekáte… Na českém trhu je šlehačkových lahví celá řada, lišící se cenou, kvalitou, zpracováním, funkčností a způsobem použití. Porovnáme si šlehačkové láhve pro domácí použití od české značky Tescoma a světového výrobce šlehačkových lahví č. 1 rakouské značky iSi.

Máme tu tedy zástupce kategorie pro domácnost: šlehačkové láhve pro objem 0.25 l, hliníkové provedení s plastovou hlavou. Na jedné straně stojí vyhlášená česká značka – silný hráč a lídr na českém trhu v kuchyňských pomocnících – Tescoma a její láhev DELÍCIA. Na druhé pak rakouská značka – nejsilnější hráč na světovém trhu šlehačkových lahví, lídr ve světě profi kuchařů – iSi a její láhev DESSERT WHIP.

1/ Značka, zkušenost, původ

Tescoma je česká značka, která nedávno oslavila 20 let své existence. Dnes je především v České republice největším dodavatelem kuchyňských potřeb a nádobí. Značka má masivní reklamu, vidíte ji v televizi, časopisech, na internetu, vyhráváte ji v soutěžích. Reklama a marketing jsou mocní, vídáte, znáte a věříte…

iSi je rakouská značka, která vznikla ve Vídni již roku 1865 a je světovou jedničkou a specialistou na šlehačkové láhve. Vyrábí láhve pro profesionální použití i pro domácnost. V České republice je značka v povědomí a používání převážně profi kuchařů, stejně jako ve více než 80 dalších zemích. Když budete sledovat vyhlášené světové kuchaře, jak čarují se šlehačkovými láhvemi, bude to rozhodně iSi. Domácnosti o ní tady sotva ví. V ČR nemá iSi reklamu, není vidět na každém kroku, ale je tu. Tichá, o to více ve šlehačkových lahvích povolaná, protože za posledních 50 let je úzce specializovaná právě na toto. Nemá reklamu, ale mluví činy…

Láhev DELÍCIA odpovídá zemi původu (Čína), bombičky jsou vyráběny v Maďarsku, ale původ se musí doslova vystopovat, značka to oficiálně neuvádí. DESSERT WHIP je vyroben v Rakousku, bombičky taktéž, a hrdě se k tomu i hlásí.

2/ Jak vypadáme navenek a uvnitř

Obě láhve jsou si na první pohled podobné jako vejce vejci. Hliníková láhev, plastová hlava, bílá DELÍCIA, černý DESSERT WHIP. A teď si je prohlédneme zrakem sokolím.

Jakmile ale odšroubujeme hlavy, je rázem po vejcích. Bohužel. Z DELÍCIA na nás dýchne vůně Orientu. Nemusíme být puntičkáři, ale od Tescomy bychom čekali lepší kvalitu. Závit na hrdle láhve je humpolácky provedený. Sice je to „jen“ hliník, ale jak vidno u DESSERT WHIP, i hliník může být zpracován hladce a přesně. U měkčího materiálu, jakým hliník je, může hrát tohle roli v jednoduchosti použití (zašroubování) a těsnění (jak sedí hlava na láhvi).

Když už jsme u hrdla, podívejme se dovnitř. Láhev je hliníková zevnitř i venku, tady toho moc nevymyslíme. Odlišnost tu ale je. DELÍCIA má vnitřní povrch bez jakékoli úpravy, na omak jsou znát nerovnosti. Prstům to možná nevadí, ale problém je, že tento povrch na sebe váže nenápadně, ale jistě, tukový film ze smetany. A tak láhev již po několika použitích nepříjemně zapáchá, protože vzhledem k provedení vnitřku láhve ji nelze dokonale umýt. DESSERT WHIP má speciální vnitřní povrchovou a nepřilnavou úpravu. Jeho údržba je tak snazší a rychlejší a láhev na sebe uvnitř neváže žádné pachy.

3/ Co máme v hlavě

Půjdeme dál. DELÍCIA má hlavu, jak výrobce uvádí, z odolného plastu, takže budeme věřit v její odolnost. U DESSERT WHIP je uvedeno, že hlava je z materiálu PBT a POM, což jsou velice pevné, pružné a tepelně odolné polymery. Když se podíváme do hlav obou šampiónů, přijdou na přetřes dvě důležité součástky – dávkovací ventil a těsnění hlavy.

DESSERT WHIP má své těsnění z TPE (zjednodušeně řečeno pružnější a houževnatější guma) a dávkovací ventil z hliníku. Stejné materiálové provedení má i ventil u DELÍCIA, těsnění je pak ze silikonu. Obě láhve mají těsnění s okem, což je velice užitečné pro snadné vyjmutí z hlavy. Co se týče opakovaného vyndávání, záleží jak často láhev používáte, protože silikon vydrží méně a rychleji se utrhne oko, takže po čase nemáte za co těsnění z hlavy vyndat a musíte si koupit nové. Životnost silikonu vůči pryži je zde všeobecně kratší. Co se těsnící vlastnosti týká, pak obě těsnění plní svou funkci bez výtek.

V dávkovacích ventilech je na první pohled patrný rozdíl ve velikosti (DESSERT WHIP kratší, DELÍCIA delší) a v provedení. Rozdílná délka nemá vliv na používání lahví. Oba ventily jsou opět hliníkové a znovu jsme u toho, i hliník jde lépe propracovat, jak vidno u ventilu DESSERT WHIP. DESSERT WHIP má 3 černé těsnící pryžové kroužky, DELÍCIA – pouze 2 bílé. Toto je důležité. Třetí těsnící kroužek u DESSERT WHIP chrání ventil před otlakem našroubované zdobící trysky. Tady možná trochu zbytečné, protože zdobící tryska je plastová, ale výrobce evidentně myslel na to, že hliník je měkký, a tak není opatrnosti nikdy dost. DELÍCIA tento těsnící kroužek nemá a zdobicí tryska se šroubuje až na adaptér, který je z tvrdšího materiálu než hliník, a který se právě šroubuje na hliníkový ventil. Adaptér – tvrdý kov versus ventil – měkký kov. Maličkost? Možná…

4/ Balení

Oba produkty zakoupíte zabalené včetně příslušenství v krabici. Tzn. kompletní láhev, čistící kartáček, držák bombiček a zdobící trysky. Tady ztrácí trochu DESSERT WHIP, který má zdobící trysku jen jednu a DELÍCIA má o dvě více. Obě značky nezapomněli na návod k používání. U DESSERT WHIP získáte ještě recepty na netradiční šlehačkové dobroty z láhve. U balení je na obou stranách vše v pořádku. Máte zboží, máte návod, ještě tu smetanu…


5/ Bombičky

Pro našlehání smetany v obou lahvích 0,25 l stačí u DELÍCIA i DESSERT WHIP 1 bombička N2O. DESSERT WHIP a všechny láhve iSi jsou pouze pro jednorázové bombičky. DELÍCIA je pro jednorázové bombičky, ale i znovu plnitelné. Tady jen stručně, protože tohle je kapitola sama pro sebe – věřte nebo ne, ale láhev na dva druhy bombiček není výhoda. Hazardujete s bezpečností, riskujete poničení láhve a investici do náhradních dílů, zahráváte si s hygienou, tratíte na kvalitě, ale i ceně… A o tom zase příště.

6/ Co dodat…

…snad už jen maloobchodní cenu:

  • 950,- Kč – iSi DESSERT WHIP 0,25 l*
  • 999,- Kč – Tescoma DELÍCIA 0,25 l**

Doplnění (30.11.2015)
  *nahrazen modelem DESSERT WHIP PLUS

Doplnění (10.3.2017)
**nahrazen modelem DELÍCIA NEW

7/ Finále

Finální rozhodnutí je na každém z vás, ale vzhledem k výše zjištěnému a s ohledem na cenu tady jednoznačně zvítězil DESSERT WHIP, protože ve druhém případě získáváte příliš málo muziky za hodně peněz. Věhlas reklamou nemusí se rovnat nejlepší produkt.

pozn.1: srovnání je podložené zkušenostmi s oběma značkami i produkty.

Popisovaný iSi DESSERT WHIP již není možno zakoupit, nahradil ho, teď v říjnu, jeho nástupce iSi DESSERT WHIP PLUS, a to ve dvou objemech 0.25 a 0.5 l, a je to jednoznačně nejvíce nápaditá láhev na trhu!

  • nerezová láhev, praktický a estetický silikonový návlek


Líbí se vám? Tyto šlehačkové láhve můžete zakoupit v e-shopu Šleháme.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Souhlasím