Povídání o šlehačce (2. část)

V Povídání o šlehačce (1. část) jsme psali pár faktů o smetaně, a tak už víme, že ji můžeme rozdělit podle technologie ošetření (pasterizace, UHT), a že má rozlišnou tučnost. Teď se zaměříme na další důležitý aspekt, na „výnosnost“ (výtěžnost, chcete-li 🙂 ).

Výnosnost je množství šlehačky, které získáme z daného množství tekuté smetany. Zkusíme tak i zjistit, jak hodně se smetanou třepat. Podíváme se na konzistenci, na zbytkovost v láhvi a stabilitu – výdrž po naservírování. Nejdůležitější otázkou bude ale výnosnost, tedy kolik porcí dostanu ze šlehače? To vše nás dovede k vyčíslení finanční částky za porci šlehačky. Pro konečného spotřebitele třeba zajímavá informace, pro provozovatele restaurací a kaváren rozhodně užitečná.

oTESTujeme si ji

Už víme, že smetany se tedy liší nejen zpracováním a tučností, ale v případě UHT ošetření i obsahem pomocníčků. O těch také víme, že výrobci nemají povinnost jejich  množství uvádět na obalech, ač mají vliv na práci a výsledek. Proto není jiná možnost, než si několik smetan vyzkoušet, která nám vyhovuje nejvíce a nejlépe. Vezmeme-li ale v úvahu, kolik výrobců a výrobků je na našem trhu k dispozici, je dopředu jasné, že bychom potřebovali mnoho času a mnoooooooho litrů smetany. V těchto případech není od věci mít kolem přizvány strávníky, a připraveny recepty a nápady, jak testovanou šlehačku využít dále. Samotné testování také není nejjednodušší, ale s dobrou přípravou, zápalem a zvědavostí to zabere jen pár hodin 🙂 . Přesto všechno zůstaneme v našem testování jen u jedné zvolené smetany na šlehání.

K testu použijeme:

Výnosnost bude zajímat spíše lidičky z gastro provozů. I přes naše doporučení používat raději  pasterovanou (čerstvou) smetanu víme, že většina restaurací a kaváren kupuje smetanu ve větším, litrovém, balení, a tedy spíše UHT zpracovánou. Je to logisticky, skladováním a použitím praktičtější (rozděláte 1 litrovou krabici a nalijete ji celou do 1l šlehačkové láhve, aplikujete 2 bombičky a v případě iSi a Kayseru máte na min. 10 dní smetanu „zakonzervovanou“). Proto pro tento test zvolíme Kunín, UHT, Smetanu ke šlehání 31%.

Často dostáváme dotaz na porovnání šlehačky z láhve na šlehačku a šlehačky ve spreji. Některá gastro zařízení tuší, že by jejich zákazníci šlehačku z láhve vítali a ihned vyměnili místo sprejové, ale provoz se bojí prvotní investice do profesionální láhve. Tím máme na mysli nákup celonerezové láhve o obsahu min. 0,5 l, optimálně 1 l. Pravda je ale taková, že dezerty se sprejovkou na láhev nenašetří. Sprejovka dobrou pověst, pro kterou se zákazníci budou vracet nebo přicházet noví, nevybuduje. Proto test výnosovosti provedeme ruku v ruce s porovnáním se šlehačkou sprejovou a zvolíme ale to lepší, co sprejovo-šlehačkový trh nabízí.

Smetanové zásoby každopádně musíme nejdříve shodně a správně nachladit 🙂 .

Jenže znáte to, člověk míní, život mění… Na naší šlehačkové cestě jsme se potkali s italskými výrobníky zmrzliny, gelata – Musso, domů nám přišla hvězda STELLA a Kunín nabral jiný směr. Jak test proběhl a s jakou smetanou nakonec se dočetete v 3. díle.

2 komentáře na “Povídání o šlehačce (2. část)

  • 26.5.2015 v 16:29
    Permalink

    Dobrý den, bohužel již mám doma delicii tescomu a pokaždé mi polovina šlehačky zůstane v láhvi a nejde vystříkat musí se láhev otevřít a řídký zbytek vybrat lžící. Napadlo mě jestli mohu do šlehačky přidat ztuzovač, pokud by to pomohlo.
    Dekuji

    Odpovědět
    • 27.5.2015 v 0:35
      Permalink

      Dobrý den, bohužel Vás nemohlo postihnout nic horšího než Tescoma Delícia, což je v podstatě parodie na šlehačkovou láhev. Tedy vlastně mohlo https://www.slehacek.cz/az-se-ucho-hlava-utrhne.html. Ideální stav by byl šlehač odnést výrobci/prodejci na reklamaci a dožadovat se vrácení peněz, protože pouhou výměnou za nový kus získáte opět nefunkční šlehač. S pořízením nového šlehače přesně pro Vaši potřebu pak rádi poradíme.

      Kvalitní šlehače (ty základní jsou dokonce levnější než Delícia) nepotřebují k dokonalému nášlehu ani ztužovač šlehačky a ani použití více bombiček. Ztužovač považujeme za nežádoucí příměs smetany, která šlehači spíše škodí a hrozí ucpání dávkovacího ventilu. Pokud budete potřebovat cokoliv upřesnit, neváhejte se zeptat…

      Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Souhlasím