Slíbili jsme pár slov a faktů o bombičkách. Nakonec se z toho vyklubal obsáhlý článek, který nám pomůže oddělit zrno od plev. Mimo jiné si vysvětlíme, že „levné“ nemusí být vůbec levné a „drahé“ jsou cenově výhodnější. Budeme se věnovat jen standardním bombičkám s obsahem plynu 8 gramů (respektive 7.5 gramu) pro šlehačkové a sifonové láhve.
Na začátek malé dělení:
- bombičky na výrobu šlehačky a bombičky na výrobu sifonu (perlivé vody)
- bombičky znovu plnitelné (výměnné) a jednorázové
Bombičky na výrobu sifonu jsou plněny plynem CO2 (oxid uhličitý), což je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu. Je součástí perlivých nápojů a jeho aplikace do vody v sifonové láhvi způsobuje právě naperlení nápoje. V potravinách ho můžete nalézt pod označením E290.
Bombičky na výrobu šlehačky jsou plněny plynem N2O (oxid dusný) lidově řečeno rajským plynem. Jde opět o bezbarvý plyn nevýrazné, byť příjemné vůně a lehce nasládlé chuti. U smetany* znásobí její objem a vyšlehá ji ve šlehačku. V potravinách ho můžete nalézt pod označením E942.
*aby plyn N2O ušlehal ze smetany šlehačku, musíte použít dobře vychlazenou smetanu min. 31%.
Oba druhy bombiček, šlehačkové i sifonové, získáte na českém trhu v provedení: „jednorázové“ bombičky a někde ještě narazíte na „výměnné“ bombičky. Co kdo shledává lepší, horší, levnější nebo dražší, je na každém z vás. Následující řádky, vycházející ze skutečnosti a našich osobních zkušeností, mají pomoci k dokreslení obrázku 🙂 .
Před pár lety jsme nepoužívali jiné než výměnné bombičky. Vyrábělo je několik firem. Ocelové tělo, mosazná matka a plněno plyny CO2 nebo N2O. Podle použitého plynu byly bombičky odlišeny barvou závitové matky (zlatá, stříbrná). Bombičky jste zakoupili, použili a po spotřebování všech kusů v krabičce vyměnili za nové – plné, s již nižší nákupní cenou, protože obal (tělo) jste již měli zakoupen a jen jste ho měnili za jiný. Stejným způsobem to funguje dodnes, jen míst, kde jsou výměnné bombičky k dostání, ubylo. První nákup dnes stojí mezi 90 – 155,- Kč, při výměně zaplatíte cca 45,- Kč. Počítejme tedy, že náplň 1 bombičky stojí 4,50 Kč.
Těla výměnných bombiček se nevyrábí již více jak 20 let. Tehdejší výrobce dostaly do problému sílící koruna (export) a problémy s materiálem, a tak se udržel jediný podnik, který už dnes bombičky pouze plní. Již poměrně stará těla těchto bombiček jsou tak v opakovaném použití 20 a více let…
Abyste mohli používat výměnné bombičky, potřebujete láhev, která je s nimi kompatibilní. Tzn., že máte doma nějakou starou láhev, nejčastěji od v.d. Kovočas, která je stále obstojně funkční a je určena pro výměnné bombičky. Nebo máte láhev novou, ale uzpůsobenou pro výměnné a jednorázové bombičky současně.
Dnes je všeobecně kladen větší důraz na bezpečnost a hygienu, a tak se běžněji a častěji setkáváme s bombičkami jednorázovými. Tyto bombičky zakoupíte, použijete a prázdné tělo vyhodíte do odpadu. Pro jednorázové bombičky neexistuje výměnný systém, proto jsou jednorázové. Zde první a každý další nákup stojí v závislosti na dané značce mezi 100 – 160,- Kč, 1 bombička stojí mezi 10 – 16,- Kč*. Počítejme tedy, že 1 bombička stojí 10 Kč (Kayser).
* uvádíme ceny šlehačkových bombiček v balení 10 ks/krabička. Z tohoto jednoho úhlu pohledu je levnější bombička výměnná. Ale pojďme dál…
Výrobci (případně „plnitelé“) bombiček uvádí, že bombičky obsahují 7,5 – 8 g plynu (cca 10 ml). Plyn by měl být v těle bombičky velmi dobře uzavřen, utěsněn. Jak spolehlivé je toto utěsnění plynu uvnitř, může dojít k jeho úniku nebo jak dlouho plyn v bombičce vydrží, má nějakou expiraci a existuje záruka, že je bombička vůbec plná?
Výměnné bombičky jsou pro opětovné naplnění plynem vybaveny mosaznou matkou. Ta se vyšroubuje, bombička se naplní a matka zpět zašroubuje (zjednodušeně řečeno). Neprobíhá žádné čištění vnitřku bombičky, není to ani konstrukčně dost dobře možné, a tak nějakou základní očistou před dalším naplněním by mohlo být tak maximálně odstranění hrubých nečistot klepnutím o pracovní desku..? Co za nečistotu (rez) vypadne, to vypadne… Naplněná bombička je pod tlakem, a tak člověk předpokládá a očekává, že je ze strany „plnitele“ činěno maximum proto, aby bombička těsnila a matka se neuvolnila. Faktem bohužel zůstává, že opakované šroubování jde ruku v ruce s únavou materiálu a opotřebením. Jak je patrno z obrázku, každé znovu zašroubování pak bývá jinak „hluboké“.
Pocit bezpečí z uvedeného necháme na každém z vás, ale na nějakou záruku těsnosti bychom to neviděli. Toho si je zřejmě vědoma i firma, která bombičky opakovaně plní, protože diplomaticky uvádí, že bombička má (lépe by bylo, že by měla mít) objem plynu 8 g, ale, že k našlehání smetany stačí už jen 5,5 g plynu. Tedy těch 8 g jednoduše ve většině případů nemá a přitom množství plynu kvalitu nášlehu smetany (jak dobře, málo je smetana našlehaná). S jakou výslednou konzistencí se v takových případech chcete nebo jste ochotni spokojit, je zase jen na vás.
Jednorázové bombičky mají předpoklad těsnosti rozhodně vyšší. Je to dáno provedením a technologickými postupy výroby. Ale i zde najdeme odlišnosti podle značky (výrobce), a některé jednorázové bombičky ztrácí časem na obsahu plynu. Některé více, jiné takřka vůbec.
Co u většiny bombiček chybí, je údaj o datu, kdy byly vyrobeny a naplněny. Výrobci iSi a Kayser ale každou bombičku po výrobě a naplnění váží, kontrolují, testují, opatří číslem šarže a rokem výroby. Vše je evidované a dohledatelné. Vzhledem k postupům výroby a kontrole garantují 5 let na obsah plynu v bombičce. Ručí, že jejich bombičky budou obsahovat 5 let od výroby mezi 7 – 8 g plynu a roční úbytek plynu nepřesáhne 0,2 g. Tyto značky jsou si vědomy faktu, že v reálu potřebujete k pěknému kvalitnímu nášlehu min. 7 g plynu, nikoli pouhých 5 g. Garanci 5 let na obsah plynu můžeme považovat za jakousi expiraci (datum spotřeby), ale nikoli z pohledu, že by byl plyn po 5 letech závadný, ale z pohledu, že ho už nemusí být v bombičce tolik (min. 7 g), abychom docílili pěkného nášlehu smetany. Běžný roční úbytek u ostatních bombiček bývá kolem 1 g. Když budete chtít bombičku s 1 g ročním úbytkem plynu použít třeba za 3 roky, bude její obsah plynu mezi 4-5 g. Správný a dostatečný obsah plynu v bombičce, vám také „konzervuje“ obsah v láhvi. S takovou bombičkou a kvalitně zpracovanou lahví vám pak vydrží šlehačka v láhvi min. 10 dní. Nebo si zkuste nechat šlehačku v láhvi (např. Banquet, Delícia, Kovočas atd) za použití výměnné bombičky nebo jednorázové, značek Liss, Delícia, Banquet atd, v lednici 10 dní..? Na 99 % nevydrží šlehačka ani dny 3.
Teď se vrátíme k ceně za kus vs. obsah plynu a máme tu další úhel pohledu – finanční. Do láhve pro 0.25 l smetany použiji 1 bombičku. Výměnná za 4,50 Kč, jednorázová za 10,- Kč. Do láhve pro 0.5 l smetany použiji podle návodu 1 jednorázovou nebo 2 výměnné bombičky. Výměnná za 2x 4,50 Kč, jednorázová za 10,- Kč, ceny takřka totožné. Pokud zvolíme jednorázovou bombičku horší kvality a přesto vyšší ceny (protože to dotyčný neví, nemá), dostaneme se při použití 2 bombiček klidně až na 27 – 32,- Kč. Protože je u výměnné velká pravděpodobnost (viz předchozí odstavce), že bude obsahovat málo plynu, budeme muset pro kvalitní nášleh použít až 3 bombičky. Výsledkem budeme na 13,- Kč. A tak vychází použití výměnných bombiček dráž. Vezmeme-li v úvahu požadavek na kvalitní nášleh, výše uvedenou trvanlivost obsahu v láhvi, která jde ruku v ruce s výhodnějším objemem láhve 0.5 l, jsou dobře zvolené JEDNORÁZOVÉ bombičky správná volba.
pozn.: do konce roku 2016 bychom se měli dočkat také jednorázových bombiček iSi s obsahem plynu 8,4 g. Tyto „profesionální“ bombičky ocení nejvíce uživatelé lahví pro objem 1 l smetany, ale i náročný mlsal s lahví pro 0.5 l smetany by měl být nadšen.
Už výše jsme si položili otázku ohledně vnitřní úpravy bombiček. To je další fakt při jejich výrobě, že není možné vyrobit bombičku tak, aby byla po vytvoření těla a hrdla možná nějaká vnitřní úprava povrchu, ochrana proti korozi z opakovaného použití / plnění. Další důvod, proč zvolit bombičku jednorázovou. Ale… Těla bombiček jsou ocelová, ze slitina železa (převažující), uhlíku a dalších prvků (chrom, nikl, hliník…), a záleží na tom, jakou ocel (slitinu jakých prvků, a v jakém poměru) výrobce použije. Výsledný materiál ovlivňuje mechanické, chemické a fyzikální vlastnosti této oceli (pevnost – podíl uhlíku, korozivzdornost – podíl chromu a niklu). Proto jsou některé jednorázové bombičky náchylnější ke korozi. Paradoxně si za takto ošizené zpracování (vč. jednoduššího postupu při utěsňování = špatná těsnost a větší roční úniky plynu) zaplatíte v obchodě více (Banquet až 155,- Kč, Delícia 139,- Kč atp.)
Proč nás zajímá úprava vnitřního povrchu? Protože při samotné aplikaci plynu do láhve, se velmi jednoduše může stát, že spolu s plynem si do šlehačky vženeme i malinké částečky rzi a špíny. Tyto nečistoty jednak asi netoužíme nikdo konzumovat, ale také mohou šlehačce pozměnit chuť (lehká kyselost nebo nakyslý ocásek) nebo přispět k jejímu zkažení v láhvi.
Na vlastní oči jsme při návštěvě továrny v Moravské Třebové viděli výrobu jednorázových bombiček. Na vlastní oči jsme také viděli řezy jednorázovými a výměnnými bombičkami. Tyto řezy jsme si sami nechali vyhotovit a jsou u nás k dispozici, kdo pojedete kolem a budete se chtít podivit 🙂 Jak taková bombička vzniká? Stručně a zrychleně řečeno, jsou nejdůležitějším materiálem obrovská kola namotaného pásu oceli. Tento pás se odvíjí do speciálního lisu, kde se z oceli „vytahují“ / tvarují těla bombiček. Ta pokračují linkou dál, kde se modeluje hrdlo, na řadu přijde i několik speciálních čistících koupelí, následně pak povrchová úprava podle použití nebo požadavku zákazníka (výroba na zakázku). Po naplnění a uzavření prochází bombička tlakovou zkouškou a každá šarže je znovu kontrolována na těsnost.
V závěru se ještě stručně doplňkové a související info k samotným lahvím. Zmínili jsme si, že existují láhve pro aplikaci obou druhů bombiček (můžete použít bombičku jednorázovou, ale také výměnnou). Tyto láhve musí být uzpůsobeny pro užší hrdla jednorázových bombiček a současně pro široká hrdla s matkou výměnných bombiček. Tato variabilita má za následek častější výměnu těsnění, lámání prorážecích jehel, a v neposlední řadě takto variabilní vstup pro bombičku zvyšuje pravděpodobnost zaseknutí bombičky v hlavě láhve. Toto se stává v různých úsecích aplikace plynu do láhve, takže vyšroubování nebo jakákoli snaha o odstranění bombičky ven je vzhledem k natlakování (bombičky nebo láhve…) může být nebezpečnou situací. O průletu bombičky kolem hlavy, zářezu do stropu nebo zdi by jistě mnozí z vás mohli povídat
Výměnné bombičky jsou stále ještě na trhu, ale ubývá kamenných prodejen, kde je lze získat (koupit / vyměnit). Samozřejmě se dají koupit na internetu. V EU jsme jednou z posledních zemí, kde jsou ještě výměnné bombičky akceptovány (dále Slovensko).
Jednorázové bombičky jsou už několik let běžně k dostání, zakoupíte je v kamenných prodejnách i na internetu. Otázkou zůstává, jaké jednorázové bombičky obchodník prodává.
Záměrně uvádíme značku a zemi výroby jako dva údaje, protože značka může být česká, ale výroba probíhá v jiné zemi.
Výsledné rozhodnutí, jaké bombičky jsou lepší, je na vás. Za nás doporučujeme jednorázové bombičky, a to rakouských značek iSi nebo Kayser. iSi vyráběné v Rakousku ve Vídni, Kayser v České republice v Moravské Třebové.
Na závěr ještě malé doplnění pro “zeleně“ smýšlející a jednající lidičky. Ocel je materiál recyklovatelný, její recyklace je levnější než těžba nových surovin, takže pro sběrny odpadu a výkupy je ocel cenným artiklem. Její recyklace je k životnímu prostředí vstřícná i ve smyslu, že jednorázové bombičky vyhodíte, ale výměnné se převáží sem a tam…