Jak ušlehat smetanu v láhvi

Možná si říkáte, že toto přece všichni vědí, co používáme šlehačkové láhve, známe a umíme. Ale opakování je matka moudrosti a zkušenosti s dotazy zákazníků svědčí o tom, že malé připomenutí nebo osvěta nejsou od věci. Nejdříve si ale zmíníme několik pravidel, bez kterých to prostě nepůjde.

NEJDU POD 30

Tohle není apel na pány, jakou věkovou kategorii žen mají hledat pro život, ale pravidlo, že chcete-li ušlehat smetanu ve šlehačku, musíte použít smetanu s minimálním obsahem tuku 30 %. Na našem trhu je většina smetan o tučnosti 31 % a určitě nešlápnete vedle ani s 33% smetanou MORAVIA. Můžete použít i 40% smetanu KUNÍN, ale nezapomeňte, že čím vyšší tučnost, tím méně potřebujete se smetanou v láhvi třepat.

CHLADIT, CHLADIT A CHLADIT

Když děláte šlehačku, ať ji chcete šlehat metličkou, mixérem nebo v láhvi, vždy je základem mít smetanu dobře nachlazenou. Dejte ji před šleháním do lednice, minimálně na hodinu. Chcete-li mít opravdu velkou jistotu, že se dílo podaří, můžete dát do lednice i prázdnou otevřenou láhev (případně misku s metličkou, ale určitě ne mixér 😉 ).

Pak přichází akt plnění a tlakování. K popisu připojujeme obrázkového průvodce šlehače pro domácí použití iSi DESSERT WHIP PLUS, ale tento postup je shodný pro jakoukoli láhev a jednorázové bombičky. Malý rozdíl nastává jen při použití láhve o objemu 1 l.

1. Plnění

Chlazenou smetanu nalijeme do láhve. Na většině lahví je měrka, která ukazuje maximální množství obsahu, které můžete do láhve nalít. Tzn. že do láhve pro objem 0.25 l můžete nalít 0.25 l, ale také jen 0.2 l smetany. Stejně to platí u láhve pro objem 0.5 l, kam můžete nalít max 0.5 l, ale také jen 0.25 l nebo 0.3 l smetany.

Rozhodně ale nesnižujte objem smetany na více než polovinu objemu, pro který je láhev určená. Také nepřekračujte maximální objem, protože pak se smetana nemusí našlehat vůbec. O tom více u bombiček (bod 3.).

2. Nasazení hlavy

Vezměte hlavu, zkontrolujte zda máte vložené těsnění a dávkovací ventil, nasaďte zdobící trysku a hlavu na láhev našroubujte.

3. Bombičky N2O

Oxid dusný nebo-li rajský plyn, prostě to N2O, kterým jsou šlehačkové bombičky plněny, je klíčovým pomocníkem, který naváže na tukové kuličky ve smetaně bublinky vzduchu, čímž dojde ke změně konzistence a zvětšení objemu až pětinásobně. (Mimochodem, když je šlehačka vlastně trošku tuku a spoooousty vzduchu, tak to zase tak kalorický nebude 😀 )

Na láhve pro objem 0.25 l a 0.5 l stačí použít 1 bombička. Na láhev pro objem 1 l už musíte použít 2 bombičky.

Ale záleží na kvalitě naplnění bombičky, a to i v případě, že tu jednoznačně mluvíme pouze o jednorázových bombičkách. Na ty výměnné rovnou zapomeňte, není všechno zlato, co se třpytí, takže neznamená, že s nimi ušetříte, viz. Proč jednorázové bombičky? Jenže rozdíl kvality plnění je i u jednorázových bombiček bohužel poměrně výrazný. Není výjimkou, že koupíte část krabičky skoro prázdné. Je to o kvalitě zpracování bombičky a jejím těsnění. Proto si každý výrobce nemůže dovolit držet na náplň bombiček záruku až 5 let od data plnění. Záruka na obsah náplně budiž vám vodítkem při volbě bombiček 🙂

Vezměte držák bombičky, vložte do něj bombičku a následně to celé plynule a svižně našroubujte na hlavu láhve. Láhev si přidržujte druhou rukou a nechte ji při tomto úkonu stát na pracovní desce.

Pozn.: bezpečnost nade vše

Prakticky a také logicky je pro obsah plynu aplikovaný z bombičky do láhve lépe, pokud je láhev naplněná na své max. určené množství. Plyn působí v menším prostoru a lépe se s tukem ve smetaně kamarádí. Není to ale o tom, že můžete množství smetany v láhvi překročit a myslet si, že ji lépe našleháte, když to krapet přelijete. Láhev je tlaková nádoba a výrobce ví, proč ji má tak a tak konstruovanou a jaký je potřebný prostor pro správné našlehání a bezpečné použití láhve, aby nedošlo k žádnému úrazu. Kvalitní láhve mají několik bezpečnostních prvků, takže když překročíte množství smetany a vpustíte do láhve plyn z bombičky, mělo by dojít k jeho úniku mimo láhev. Může se tak dít pod držákem bombičky nebo speciální drážkou v hlavě láhve, tedy podél zašroubování hlavy. Případně se vyboulí dno láhve (proto by láhev měla mít dno vpouklé dovnitř), aby se uvnitř zvětšil prostor. Bezpečnostní prvky jsou také oblíbeným prvkem, který výrobci mezi sebou kopírují, a paradoxně mnohdy ani neví, proč který z nich kopírují a ani ho neokopírují správně. Dochází tak k tomu, že se třeba hlava láhve s drážkou pro únik plynu tváří, že má tento bezpečnostní prvek, heč, ale protože není dodržena délka, hloubka a umístění, byl by v případě potřeby spíše nefunkční (konkrétně toto jsme shledali při pokusu Hendi okopírovat od iSi hlavu CREAM PROFI WHIP).

4. Nahoru a dolů

S bombičkou stále na láhvi uchopte láhev do ruky a rychlými a údernými 🙂 pohyby nahoru a dolů s lahví několikrát zatřepte. Neexistuje pravidlo kolikrát. Roli tu hrají bombičky a smetana. Zjednodušeně lze říci, že málo plynu (špatně plněná bombička), méně smetany než je maximální objem láhve, smetana s nízkou tučností (je rozdíl 40, 35 a 30 %) nebo různé značky smetany (každý používá různá množství stabilizátoru, většinou karagenanu) mají vliv na počet „třepů“ potřebných k optimální konzistenci výsledné šlehačky. Nicméně při třepání lahví cítíte v ruce, jak smetana uvnitř tuhne, což je vodítko k odhadu, kdy to stačí. Pokud totiž budete třepat moc a se smetanou o tučnosti 35 – 40 %, můžete uvnitř vyrobit máslo. To budete z láhve dostávat komplikovaně a určitě nikoli standardní cestou – zdobící tryskou 🙁

Teď už můžete držák s bombičkou z hlavy vyšroubovat. Místo držáku nasaďte uzávěr plnícího ventilu, abyste chránili prorážecí jehlu.

Pozn.: co s tím máslem?

Když se vám zadaří v láhvi ušlehat máslo, obsah s vámi nemluví a nejde ven, zbývá jediné – láhev otevřít. Připomínáme znovu: POZOR, je to tlaková nádoba!

Nejdříve zkuste z láhve nad dřezem vyprázdnit plyn zdobící tryskou standardním stisknutím dávkovací páčky nebo tlačítka. Pokud se nic neděje, neodchází plyn ani obsah – poslechněte radu a pokyn výrobce a láhev i se zatuhlým obsahem ZAŠLETE DO SERVISU nebo tam, kde jste ji koupili. Rozhodně láhev nezkoušejte otvírat sami, riskujete své zdraví!

Když máte láhev na 1 l smetany, musíte použít 2 bombičky. Pak musíte i 2x třepat. Aplikujete první bombičku, protřepete, vyšroubujete držák s bombičkou, prázdnou vyměníte v držáku za novou plnou, zašroubujete do hlavy a opět protřepete. Vyšroubujete a nasadíte uzávěr plnícího ventilu.

Použité jednorázové bombičky vyhodíte do smetí.

5. A je to…

Teď máte dvě možnosti. Můžete ihned servírovat nebo dát láhev se šlehačkou odpočívat do lednice. V lednici vám šlehačka vydrží opět v závislosti na značce láhve a bombiček, ale klidně až 10 dní. Láhev můžete mít v lednici na stojato, např. v přihrádce ve dveřích, ale optimální je ji položit na poličku a skladovat ležmo. Žádným uložením neuděláte chybu, zas jde jen o to, že v leže se má skladovaná šlehačka s rajským plynem víc ráda 😉

Až budete dobrotu z láhve servírovat, zase láhev krátce protřepete (konzistenci cítíte při pohybu). Při dávkování držte láhev kolmo vzhůru, přesně jak vidíte na obrázku. Žádné držení pod úhlem cca 60°, vždy kolmo. Jen tak docílíte úplného vyprázdnění láhve.

6. Údržba

Aby vám láhev vždy dobře fungovala, nezapomínejte, že je třeba ji udržovat v čistotě. Nejen láhev, ale i hlavu. Jestli máte láhev nerezovou a může do myčky, určitě šup tam s ní. Je to nejlepší umytí, minimalizujete držení pachu smetany, svařeného mléka atp. Pokud máte nerezovou i hlavu a také ji výrobce do myčky povoluje, myjte v myčce i tu. Ale ROZEBRANOU! Tzn. vyndat těsnění a vyndat nebo maximálně vysunout dávkovací ventil, záleží, co hlava dané značky umožňuje. Např. iSi Dessert Whip z předchozích obrázků má dávkovací ventil zcela vyndavací. Také značka Kayser má takto řešeny hlavy u Symphonie a Inoxcreamu. iSi Gourmet Whip má ventil, který se pro účely mytí zhruba o 0,5 cm vysune z hlavy. Těmito úkony umožníte, aby mohla být hlava umyta i v prostoru pro dávkovací ventil, a hlavně aby byl umytý dávkovací ventil sám. Pokud ho totiž necháte bez údržby, usazují se a zasychají v něm zbytky smetany a láhev pak nefunguje a nebo vám dávkuje jen tekutou smetanu. Tehdy vám nepomůže ani zlatá bombička, ani třepání hodinu v kuse. Nezapomínejte proto hlavu rozebrat, abyste ji mohli důkladně a všude umýt.

Závěr: ono se řekne šlehačka a láhev na šlehačku a bombičky. Ale je to speciální zařízení, tlaková nádoba a i smetana má své složení a vrtochy. Takže s odkazem na náš seriál Povídání o šlehačce, opravdu na tom něco je. Záleží jaký hardware (láhev, bombičky) použijete, i jaký software (smetanu) do toho „nahrajete“. Stručně řečeno, chcete-li se na láhev spolehnout, nekoukejte jen na cenu, a jestli chcete radu na zaručenou smetanu, nezbývá než zkoušet a zkoušet, která zrovna vám sedne. Trochu pomoci mohou doporučení, např. 33% OLMA a 31% KUNÍN se umístily v dTestu na prvních dvou příčkách. Obě smetany hodně používáme a sami můžeme doporučit. A víc pomoci chceme do brzké budoucnosti, kdy podle speciálního postupu, měření, vážení, počítání a dávkování a dávkování a dávkování, chceme přinášet testy výnosnosti vybraných smetan z našeho trhu.

Pokud vás toto všechno zajímá, stačí si na našem webu vytvořit účet a automaticky budete dostávat e-mailem upozornění na nový článek, který zde uveřejníme.