Jak správně ušlehat smetanu v láhvi

Možná si říkáte, že tohle přece všichni, co používáme šlehačkové láhve, známe a umíme. Ale opakování je matka moudrosti a zkušenosti s dotazy zákazníků svědčí o tom, že malé připomenutí nebo osvěta nejsou od věci. Nejdříve si ale zmíníme několik pravidel, bez kterých to prostě nepůjde.

NEJDU POD 30

Tohle není apel na pány, jakou věkovou kategorii žen mají hledat pro život, ale pravidlo, že chcete-li ušlehat smetanu ve šlehačku, musíte použít smetanu s minimálním obsahem tuku 30 %. Na našem trhu je většina smetan o tučnosti 31 % a určitě nešlápnete vedle ani s 33% smetanou MORAVIA. Můžete použít i 40% smetanu KUNÍN, ale nezapomeňte, že čím vyšší tučnost, tím méně potřebujete se smetanou v láhvi třepat.

CHLADIT, CHLADIT A CHLADIT

Když děláte šlehačku, ať ji chcete šlehat metličkou, mixérem nebo v láhvi, vždy je základem mít smetanu dobře nachlazenou. Dejte ji před šleháním do lednice, minimálně na hodinu. Chcete-li mít opravdu velkou jistotu, že se dílo podaří, můžete dát do lednice i prázdnou otevřenou láhev (případně misku s metličkou, ale určitě ne mixér 😉 ).

Pak přichází akt plnění a tlakování. K popisu připojujeme obrázkového průvodce šlehače pro domácí použití iSi DESSERT WHIP PLUS, ale tento postup je shodný pro jakoukoli láhev a jednorázové bombičky. Malý rozdíl nastává jen při použití láhve o objemu 1 l.

1. Plnění

Chlazenou smetanu nalijeme do láhve. Na většině lahví je měrka, která ukazuje maximální množství obsahu, které můžete do láhve nalít. Tzn. že do láhve pro objem 0.25 l můžete nalít 0.25 l, ale také jen 0.2 l smetany. Stejně to platí u láhve pro objem 0.5 l, kam můžete nalít max 0.5 l, ale také jen 0.25 l nebo 0.3 l smetany.

Rozhodně ale nesnižujte objem smetany na více než polovinu objemu, pro který je láhev určená. Také nepřekračujte maximální objem, protože pak se smetana nemusí našlehat vůbec. O tom více u bombiček (bod 3.).

2. Nasazení hlavy

Vezměte hlavu, zkontrolujte zda máte vložené těsnění a dávkovací ventil, nasaďte zdobící trysku a hlavu na láhev našroubujte.

3. Bombičky N2O

Oxid dusný nebo-li rajský plyn, prostě to N2O, kterým jsou šlehačkové bombičky plněny, je klíčovým pomocníkem, který naváže na tukové kuličky ve smetaně bublinky vzduchu, čímž dojde ke změně konzistence a zvětšení objemu až pětinásobně. (Mimochodem, když je šlehačka vlastně trošku tuku a spoooousty vzduchu, tak to zase tak kalorický nebude 😀 )

Na láhve pro objem 0.25 l a 0.5 l stačí použít 1 bombička. Na láhev pro objem 1 l už musíte použít 2 bombičky.

Ale záleží na kvalitě naplnění bombičky, a to i v případě, že tu jednoznačně mluvíme pouze o jednorázových bombičkách. Na ty výměnné rovnou zapomeňte, není všechno zlato, co se třpytí, takže neznamená, že s nimi ušetříte, viz. Proč jednorázové bombičky? Jenže rozdíl kvality plnění je i u jednorázových bombiček bohužel poměrně výrazný. Není výjimkou, že koupíte část krabičky skoro prázdné. Je to o kvalitě zpracování bombičky a jejím těsnění. Proto si každý výrobce nemůže dovolit držet na náplň bombiček záruku až 5 let od data plnění. Záruka na obsah náplně budiž vám vodítkem při volbě bombiček 🙂

Vezměte držák bombičky, vložte do něj bombičku a následně to celé plynule a svižně našroubujte na hlavu láhve. Láhev si přidržujte druhou rukou a nechte ji při tomto úkonu stát na pracovní desce.

Pozn.: bezpečnost nade vše

Prakticky a také logicky je pro obsah plynu aplikovaný z bombičky do láhve lépe, pokud je láhev naplněná na své max. určené množství. Plyn působí v menším prostoru a lépe se s tukem ve smetaně kamarádí. Není to ale o tom, že můžete množství smetany v láhvi překročit a myslet si, že ji lépe našleháte, když to krapet přelijete. Láhev je tlaková nádoba a výrobce ví, proč ji má tak a tak konstruovanou a jaký je potřebný prostor pro správné našlehání a bezpečné použití láhve, aby nedošlo k žádnému úrazu. Kvalitní láhve mají několik bezpečnostních prvků, takže když překročíte množství smetany a vpustíte do láhve plyn z bombičky, mělo by dojít k jeho úniku mimo láhev. Může se tak dít pod držákem bombičky nebo speciální drážkou v hlavě láhve, tedy podél zašroubování hlavy. Případně se vyboulí dno láhve (proto by láhev měla mít dno vpouklé dovnitř), aby se uvnitř zvětšil prostor. Bezpečnostní prvky jsou také oblíbeným prvkem, který výrobci mezi sebou kopírují, a paradoxně mnohdy ani neví, proč který z nich kopírují a ani ho neokopírují správně. Dochází tak k tomu, že se třeba hlava láhve s drážkou pro únik plynu tváří, že má tento bezpečnostní prvek, heč, ale protože není dodržena délka, hloubka a umístění, byl by v případě potřeby spíše nefunkční (konkrétně toto jsme shledali při pokusu Hendi okopírovat od iSi hlavu CREAM PROFI WHIP).

4. Nahoru a dolů

S bombičkou stále na láhvi uchopte láhev do ruky a rychlými a údernými 🙂 pohyby nahoru a dolů s lahví několikrát zatřepte. Neexistuje pravidlo kolikrát. Roli tu hrají bombičky a smetana. Zjednodušeně lze říci, že málo plynu (špatně plněná bombička), méně smetany než je maximální objem láhve, smetana s nízkou tučností (je rozdíl 40, 35 a 30 %) nebo různé značky smetany (každý používá různá množství stabilizátoru, většinou karagenanu) mají vliv na počet „třepů“ potřebných k optimální konzistenci výsledné šlehačky. Nicméně při třepání lahví cítíte v ruce, jak smetana uvnitř tuhne, což je vodítko k odhadu, kdy to stačí. Pokud totiž budete třepat moc a se smetanou o tučnosti 35 – 40 %, můžete uvnitř vyrobit máslo. To budete z  láhve dostávat komplikovaně a určitě nikoli standardní cestou – zdobící tryskou 🙁

Teď už můžete držák s bombičkou z hlavy vyšroubovat. Místo držáku nasaďte uzávěr plnícího ventilu, abyste chránili prorážecí jehlu.

Pozn.: co s tím máslem?

Když se vám zadaří v láhvi ušlehat máslo, obsah s vámi nemluví a nejde ven, zbývá jediné – láhev otevřít. Připomínáme znovu: POZOR, je to tlaková nádoba!

Nejdříve zkuste z láhve nad dřezem vyprázdnit plyn zdobící tryskou standardním stisknutím dávkovací páčky nebo tlačítka. Pokud se nic neděje, neodchází plyn ani obsah – poslechněte radu a pokyn výrobce a láhev i se zatuhlým obsahem ZAŠLETE DO SERVISU nebo tam, kde jste ji koupili. Rozhodně láhev nezkoušejte otvírat sami, riskujete své zdraví!

Když máte láhev na 1 l smetany, musíte použít 2 bombičky. Pak musíte i 2x třepat. Aplikujete první bombičku, protřepete, vyšroubujete držák s bombičkou, prázdnou vyměníte v držáku za novou plnou, zašroubujete do hlavy a opět protřepete. Vyšroubujete a nasadíte uzávěr plnícího ventilu.

Použité jednorázové bombičky vyhodíte do smetí.

5. A je to…

Teď máte dvě možnosti. Můžete ihned servírovat nebo dát láhev se šlehačkou odpočívat do lednice. V lednici vám šlehačka vydrží opět v závislosti na značce láhve a bombiček, ale klidně až 10 dní. Láhev můžete mít v lednici na stojato, např. v přihrádce ve dveřích, ale optimální je ji položit na poličku a skladovat ležmo. Žádným uložením neuděláte chybu, zas jde jen o to, že v leže se má skladovaná šlehačka s rajským plynem víc ráda 😉

Až budete dobrotu z láhve servírovat, zase láhev krátce protřepete (konzistenci cítíte při pohybu). Při dávkování držte láhev kolmo vzhůru, přesně jak vidíte na obrázku. Žádné držení pod úhlem cca 60°, vždy kolmo. Jen tak docílíte úplného vyprázdnění láhve.

6. Údržba

Aby vám láhev vždy dobře fungovala, nezapomínejte, že je třeba ji udržovat v čistotě. Nejen láhev, ale i hlavu. Jestli máte láhev nerezovou a může do myčky, určitě šup tam s ní. Je to nejlepší umytí, minimalizujete držení pachu smetany, svařeného mléka atp. Pokud máte nerezovou i hlavu a také ji výrobce do myčky povoluje, myjte v myčce i tu. Ale ROZEBRANOU! Tzn. vyndat těsnění a vyndat nebo maximálně vysunout dávkovací ventil, záleží, co hlava dané značky umožňuje. Např. iSi Dessert Whip z předchozích obrázků má dávkovací ventil zcela vyndavací. Také značka Kayser má takto řešeny hlavy u Symphonie a Inoxcreamu. iSi Gourmet Whip má ventil, který se pro účely mytí zhruba o 0,5 cm vysune z hlavy. Těmito úkony umožníte, aby mohla být hlava umyta i v prostoru pro dávkovací ventil, a hlavně aby byl umytý dávkovací ventil sám. Pokud ho totiž necháte bez údržby, usazují se a zasychají v něm zbytky smetany a láhev pak nefunguje a nebo vám dávkuje jen tekutou smetanu. Tehdy vám nepomůže ani zlatá bombička, ani třepání hodinu v kuse. Nezapomínejte proto hlavu rozebrat, abyste ji mohli důkladně a všude umýt.

Závěr: ono se řekne šlehačka a láhev na šlehačku a bombičky. Ale je to speciální zařízení, tlaková nádoba a i smetana má své složení a vrtochy. Takže s odkazem na náš seriál Povídání o šlehačce, opravdu na tom něco je. Záleží jaký hardware (láhev, bombičky) použijete, i jaký software (smetanu) do toho „nahrajete“. Stručně řečeno, chcete-li se na láhev spolehnout, nekoukejte jen na cenu, a jestli chcete radu na zaručenou smetanu, nezbývá než zkoušet a zkoušet, která zrovna vám sedne. Trochu pomoci mohou doporučení, např. 33% OLMA a 31% KUNÍN se umístily v dTestu na prvních dvou příčkách. Obě smetany hodně používáme a sami můžeme doporučit. A víc pomoci chceme do brzké budoucnosti, kdy podle speciálního postupu, měření, vážení, počítání a dávkování a dávkování a dávkování, chceme přinášet testy výnosnosti vybraných smetan z našeho trhu.

Pokud vás toto všechno zajímá, stačí si na našem webu vytvořit účet a automaticky budete dostávat e-mailem upozornění na nový článek, který zde uveřejníme.

44 komentáře na “Jak správně ušlehat smetanu v láhvi

  • 27.4.2015 v 22:16
    Permalink

    Prosím jak proplachovat trysku , když je ještě v láhvi šlehačka? Může se pod tekoucí vodou proplachnout a nedostane se do láhve voda?

    Odpovědět
    • 27.4.2015 v 22:30
      Permalink

      U šlehačů stačí trysku propláchnout pod vlažnou tekoucí vodou. Pokud tak učiníte krátce po použití, tak šlehačka není zaschlá a jde jednoduše omýt. V opačném případě použijte speciální čistící kartáček. Šlehač je v tu chvíli pod tlakem, takže nemusíte mít obavu, že by se do něj dostala voda.

      Odpovědět
  • 21.12.2015 v 18:44
    Permalink

    Dobrý den když našroubuju bombičku tak vmisto aby sel plyn do lahve utíká ven poradte kde mize byt chyba

    Odpovědět
    • 21.12.2015 v 18:56
      Permalink

      Dobrý den,

      důvodů může být několik. Nejčastěji to bývá poškozenou prorážecí jehlou nebo vadným těsněním plnícího ventilu. Jakou šlehačkovou láhev (výrobce) máte a jaké používáte bombičky (výrobce)?

      Odpovědět
  • 27.12.2015 v 13:56
    Permalink

    Dobry den,

    prosim o radu.Mam lahev na slehacku, ale vlastne asi jeste nikdy se mi slehacka v poradku nepodarila udelat. Kdyz netrepu nebo zatrebu s lahvi jen jednou, tak je slehacka jakoby srazena a kdyz zatrepu vic, tak uz ji z nadoby nedostanu vubec.
    Vubec nevim, co delam spatne.
    Diky
    Vendula

    Odpovědět
    • 27.12.2015 v 22:50
      Permalink

      Dobrý den,

      důvodů, proč se smetana neušlehá, může být několik. Jakou máte šlehačkovou láhev? Jaké používáte bombičky? Jakou používáte smetanu? Pokud je láhev dobře vyčištěná včetně dávkovacího ventilu, neměl by být problém s nášlehem.

      Odpovědět
  • 2.2.2016 v 22:24
    Permalink

    Dobrý den, koupila jsem si láhev iSi Dessert Whip plus. Při čtení návodu nerozumím větě Před prvním použitím odstraňte adaptér z pístového závitu. Prosím, kde ho najdu a jak vypadá? Děkuji. Pavlína

    Odpovědět
    • 2.2.2016 v 22:44
      Permalink

      Dobrý den,

      hurá, sláva…zákazníci čtou návody na použití až do samého konce 🙂 Tato poznámka je určena pro šlehačkové láhve, které mají jednodílné zdobící nástavce se závitem a před prvním použitím se musí tento fixační adaptér odstranit. U DESSERT WHIP PLUS jsou zdobící nástavce dvoudílné, takže tento bod byl v návodu ponechán spíše z preventivních důvodů…

      Odpovědět
  • 15.5.2016 v 17:19
    Permalink

    Prosím mám dotaz..šlehačku jsem začala dělat nedávno a docela se daří ,ale pak dojde vzduch a po otevření zůstává v nádobě plno slehackove pěny . Má to tak být nebo dělám něco špatně ? Dodržují vše vámi popsané . Děkuji

    Odpovědět
    • 5.7.2016 v 15:12
      Permalink

      Dobrý den,

      pokud správně držíte láhev během dávkování, tak plyn dojít nemůže. Respektive nedojde v kvalitních šlehačkových lahvím. Pokud se jedná o méně kvalitní výrobek, který je určen navíc na výměnné bombičky, tak tam se to samozřejmě stát může. Láhev držte dnem vzhůru a před každým dávkováním s ní netřepte, aby obsah příliš neztuhl. Podrobnosti a přesný postup najdete ve videu.

      Odpovědět
  • 27.5.2016 v 7:31
    Permalink

    dobrý den, stává se mi celkem pravidelně, že první dávky jdou ven hladce, pak se ale „něco“ zasekne a už z láhve nedostanu nic. A přitom uvnitř zcela evidentně je dost obsahu…
    Děkuji za radu. Monika

    Odpovědět
    • 5.7.2016 v 15:09
      Permalink

      Dobrý den,

      toto se stává většinou v případě, pokud láhví třepete před každým použitím. Dokází tak k nadměrnému tuhnutí šlehačky, která pak nechce z láhve ven. Před dalším použitím stačí láhev otočit dnem vzhůru a jedním „sklepnutím“ obsah dostanete do hlavy a můžete dávkovat. Jak správně používat šlehačkovou láhev najdete ve videu.

      Odpovědět
  • 11.6.2016 v 8:22
    Permalink

    Dobry den, mam litrovou lahev na slehacku a pri vpousteni plynu jiz druhe bombicky (vymenne) mi cele hrdlo lahve vylitlo. Rana nam udelala diru do stropu. Poradite mi, kde se stala chyba?

    Odpovědět
    • 11.6.2016 v 8:33
      Permalink

      Dobrý den,

      obecně nejsme zastánci výměnných bombiček, ale v tomto případě nebude problém v nich. Problémů může být více, např. přeplněná láhev, špatně nasazená hlava, únava materiálu či jestli máte poškozenou láhev nebo hlavu. Znáte výrobce nebo značku Vaší šlehačkové láhve?

      Odpovědět
  • 17.6.2016 v 11:26
    Permalink

    Dobrý den,
    zakoupil jsem lahev Kayser SYMPHONIE 0.5 l.
    V obchodě mi řekli, že je vhodná i pro teplou kuchyň, ale v návodu je max. teplota 30°C. Co se stane když dám ingredience o vyšší teplotě? (V případě nezměřené teploty)
    A v návodu je též že je určena pouze pro jednorázové bombičky, ale v obchodě mi nabízeli výměnné a že s tím není žádný problém. Kde je tedy prosím pravda?
    A dají se k tomu typu dokoupit i injekční trysky?

    Odpovědět
    • 17.6.2016 v 15:52
      Permalink

      Dobrý den,

      je bohužel smutnou skutečností, že v ČR v podstatě nikdo o šlehačkových lahvích nic neví (vyjma Šleháme.cz). Zákazníkům jsou servírovány bludy, protože dnes kdekdo prodává kdeco a my pak zodpovídáme podobné dotazy. Šlehačková láhev Kayser SYMPHONIE je dobrý šlehač, jen je třeba doplnit, že je určen především na takové to domácí šleháníčko 🙂 Použít jej můžete na šlehačku a další, ale pouze studené, přípravy (do + 30 °C). Na teplé přípravy do + 70 °C je pak od značky Kayser určen model INOXCREAMER. Co by se stalo v případě použití SYMPHONIE na teplé přípravy netuším, protože tento typ láhve na to není zkrátka konstruován. Pravděpodobně by došlo minimálně k poškození dávkovacího ventilu a šlehač by jednoduše nešlehal. Další nesmysl je doporučení výměnných bombiček. Pokud se jedná o ty klasické s šestihrannou maticí na hrdle, tak tato matice se nevejde do otvoru prorážecí jehly, a pokud více zaberete, tak jehlu zcela jistě zlomíte, na což se pak záruka nevztahuje. Osobně bych vzal šlehač a šel ho hodit dotyčnému „obchodníkovi“ na hlavu.

      Pokud hledáte skutečně multifunkční šlehačkovou láhev, tak je na trhu jediná možnost, a to GOURMET WHIP od rakouského výrobce iSi. Její využití můžete rozšířit za pomoci široké nabídky příslušenství, které bohužel u značky Kayser zcela chybí.

      Bude-li Vás ještě cokoliv zajímat, neváhejte se zeptat, protože nás žádný dotaz nezaskočí 🙂

      Odpovědět
  • 28.6.2018 v 23:29
    Permalink

    Dobry den. Mam lahev od orionu 0,5l (bombicky take) a slehacka neustale „tece jako voda“ Slehacku jsem zkusila Kunin 31%, Olma 33% a i mnozstvi ruzne ( 1 kelimek, 1,5 i 2) a vysledek…..voda. Dnes mi dokonce doslova detonovalo sroubeni a bombicka vylitla. Jsem sice cela, ale uzasny zazitek.. Prosim o radu jak vylepsit moje „vodo-slehackovani“ …nejdrive tedy snad sezenu nove a pevnejsi sroubeni.
    Diky Anna..

    Odpovědět
  • 7.7.2018 v 18:25
    Permalink

    Dobrý den,
    prosím o radu, koupila jsem si šlehačkovou lahev Orion 0,25l. Byly mi doporučeny výměnné bombičky. Šlehačku 0,25litru používám 33% Classic.
    našla jsem i video návod na přípravu
    https://www.oriondomacipotreby.cz/vybaveni-kuchyne/sunkovary-odpeckovace-slehace/l%C3%A1hev-na-p%C5%99%C3%ADpravu-%C5%A1leha%C4%8Dky-al-uh-0-68-l-130624
    bohužel se mi nedaří když našroubuji bombičku přepustit plyn do lahve a šlehačku našlehat. Bombička se snad ani neprorazí. Je tam místo.
    Poradíte mi, jak šlehačku vytvořit, co je špatně?
    děkuji

    Odpovědět
    • 23.2.2019 v 10:25
      Permalink

      Dobry den,vymenne bombicky maji velkou sestihrannou matku ktera je moc velka a nenatlacite ji dostatecne na jehlu. tim padem se bombicka neprorazi…
      Doporucuji jednorazove bombicky….

      Odpovědět
  • 10.1.2019 v 11:27
    Permalink

    Dobrý den, zakoupil jsem lahev Dessert Whip plus 0,5 l. Dnes jsem ji poprvé vyzkoušel (0,25 l smetany na šlehání 33%, 1 bombička na doraz) a v té souvislosti mám dotazy: 1/ při zpětném vyšroubování bombičky trochu plynu „pšouklo“ ven. Je to běžné ? 2/ při vyprazdňování šlehačky ke konci už jen šlehačka z trysky stříkala. A když jsem pak odšrouboval hlavu, v lahvi na stěnách i na dně byly zbytky šlehačkové „pěny“. To je správné ?

    Děkuji.

    Odpovědět
    • 30.1.2019 v 23:21
      Permalink

      Dobrý den,

      láhev DESSERT WHIP PLUS je velmi povedená láhev pro domácí použití. Při vyšroubování bombičky dojde vždy k „odfouknutí“ zbytkového plynu, který již nemá potřebný tlak na vpuštění do láhve, což není závada, ale technologický jev, který je u všech lahví. Nášleh smetany by měl být totožný až do konce. Pokud je řídká, tak stačí láhev mírně protřepat. Úplný závěr dávkování se pak projeví prskáním, pokud je v láhvi ještě dostatek plynu. V prázdné láhvi pak může na stěnách nádoby zůstat zbytek šlehačkové pěny, který lze částečně eliminovat tak, že při posledním dávkování jedním rázným pohybem sklepnete zbylý obsah do hlavy a láhev vyprázdníte. Obecně také platí, že čím dražší láhev, tím je zbytkovost menší.

      Odpovědět
  • 30.1.2019 v 15:20
    Permalink

    Některé bombičky nejdou prorazit kvůli úzké dirce na zátce bombičky a kónickému trnu u láhve. Co s tím?

    Odpovědět
    • 30.1.2019 v 23:10
      Permalink

      Dobrý den,

      na tento dotaz nelze jednoznačně odpovědět bez upřesnění informací. O jaký druh a značku bombiček se jedná a do jaké jsou láhve? V případě námi dodávaných lahví a bombiček značek iSi a Kayser je tento jev naprosto vyloučen. Jedná se o nejkvalitnější produkty na trhu a za výrobky jiných značek do ohně ruku rozhodně nedáme, proto je také nemáme v nabídce.

      Odpovědět
      • 31.1.2019 v 17:51
        Permalink

        Jedná se o lahev 0.5l orion a bombicky prodávané k této lahví rovněž orion. Po zvětšení otvorů je po problému.nevím kde je problém zda v prorazecim trnu nebo v bombickach.

        Odpovědět
      • 1.2.2019 v 10:04
        Permalink

        Lahev mám Orion a bombicky rovněž Orion.Bombicky s úzkým otvorem nejdou dotáhnout a tím i prorazit. Po zvětšení otvorů na bombicce je po problému.Podle mě je moc široký trn na lahvi.

        Odpovědět
      • 5.2.2019 v 9:42
        Permalink

        Slehackove lahve jsou v prodejnách orion a taktéž bombicky . některé s větším otvorem v matce bombicky jdou bez problémů nasroubovat ale s malou šířkou nejdou dotáhnout a tím se neprorazi protože trn se zaráží v otvorů. Po zvětšení otvorů je po problému. Kde je závada?

        Odpovědět
        • 5.2.2019 v 16:57
          Permalink

          Dobrý den,

          buď máte vadný kus, ale podle popisu to spíše vypadá, že je láhev určena pouze na jednorázové bombičky. V tom případě je prostor kolem prorážecí jehly přesně ve velikosti hrdla jednorázové bombičky. Pokud do ní použijete bombičku výměnnou, tak ta se neprorazí, protože se díky 6hrannému uzávěru (matici) na hrdle nevejde do užšího otvoru kolem jehly. Doporučuji používat kvalitní jednorázové bombičky, se kterými nebudete mít problém. Rozhodně se vyvarujte myšlenky si láhev svépomocí upravovat, protože se jedná o tlakovou nádobu.

          Odpovědět
  • 23.2.2019 v 13:51
    Permalink

    Dobrý den, můžu dát do šlehačky do láhve ztužovač?

    Odpovědět
    • 13.3.2019 v 13:36
      Permalink

      Dobrý den,

      do láhve ztužovač nedoporučujeme. Šlehačka z láhve je určena primárně pro přímou spotřebu. Pokud na něm ale trváte, je nutné jej se smetanou důkladně promíchat mixérem, aby se netvořily hrudky, které by pak ucpaly dávkovací ventil, ideálně pak ještě do láhve pro jistotu propasírovat.

      Odpovědět
  • 23.3.2019 v 23:22
    Permalink

    Dobrý den, mohu ve slehackove lahvi (mam 05l Tescoma) udelat parizskou slehacku (parížskou z čokolády a smetany )?
    Dekuji

    Odpovědět
    • 30.3.2019 v 9:25
      Permalink

      Dobrý den,

      toť zapeklitá otázka. Naše zkušenost s touto lahví není zcela pozitivní. Při běžném servírování je dávkování neplynulé a šlehačka vyprskává. Pařížskou šlehačku tedy asi udělat můžete, otázkou zůstává, jak bude obsah láhve dávkovací ventil zpracovat, protože je konzistence hustější než klasická šlehačka.

      Odpovědět
  • 16.8.2020 v 13:27
    Permalink

    Dobrý den,
    lze v láhvi udělat sladkou šlehačku?
    Děkuji.

    Odpovědět
    • 18.8.2020 v 9:01
      Permalink

      Dobrý den, smetanu v láhvi můžete osladit či ochutit. Je ale nutné zajistit, aby neobsahovala hrudky, které by mohly ucpat dávkovací ventil. Buď musíte obsah dobře promíchat nebo jej do láhve nalít přes jemné sítko.

      Odpovědět
  • 11.2.2021 v 10:32
    Permalink

    Dobrý den,
    mám šlehačkovou láhev Edel Hoff, 0,5 l, a šlehačka mi z láhve vystříkne tak, že je po celé kuchyni. Můžete poradit kde může být chyba? Předem děkuji za radu.

    Odpovědět
    • 13.3.2021 v 8:03
      Permalink

      Dobrý den, zmiňovanou láhev bych zařadil do kategorie „žádný zázrak“, přesto by měla alespoň základně fungovat. Uvedený problém může vzniknout po nedostatečném vyčištění láhve. Během mytí je potřeba z hlavy vyjmout těsnění a především dávkovací ventil, který je nutné důkladně vyčistit, stejně tak i otvor v hlavě pro tento ventil. K tomu je určen čistící kartáček pro šlehačkové láhve, který umožní vyčistit i zaschlý tuk ze smetany. Další problém může vzniknout, pokud použijete kvalitní čerstvou smetanu, která obsahuje tučné hrudky nebo nějakou směs s hrubými částmi. Všechny suroviny je nutné velice dobře rozmíchat nebo použít sítko s nálevkou pro propasírování do láhve.

      Odpovědět
  • 14.2.2021 v 8:42
    Permalink

    Dobrý den, lze do láhve smíchat šlehačku s jinou přísadou? Např. Mascarpone? (Viděla jsem to na na jednom kurzu vaření a také ve vařícím pořadu) Děkuji za odpověď.

    Odpovědět
    • 13.3.2021 v 8:24
      Permalink

      Dobrý den, do šlehačkové láhve můžete použít směs nejen z Mascarpone, ale i mnoha dalších surovin, dokonce i bez samotné smetany. Můžete se přesvědčit v kategorii Recepty, že lze dělat cokoliv. Vždy je ale nutné vše důkladně promíchat a ideálně pro nalití do láhve použít sítko s nálevkou, aby nedošlo k ucpání dávkovacího ventilu během servírování. Pak také záleží na samotné šlehačkové láhvi, jestli vůbec umožňuje použití dalších surovin.

      Odpovědět
  • 12.3.2021 v 8:28
    Permalink

    Dobrý den,
    do lahve na jednorázové bombičky nemohu použít výměnné, protože se nevejde matice bombičky. Je možno použít jednorázovou bombičku do lahve na výměnné bombičky?
    děkuji

    Odpovědět
    • 13.3.2021 v 8:35
      Permalink

      Dobrý den, dotaz chápu jako teoretický, protože postrádám praktický smysl v praxi. Teoreticky tedy jednorázovou bombičku použít můžete, ale protože má užší hrdlo, dojde zcela nepochybně ke zlomení prorážecí jehly. Jedou se ale dalo dohromady pár „chytrých hlav“ a nechalo si v Číně vyrobit láhev na oba dva typy bombiček současně čili dokonalý paskvil, který už nelze na trhu zakoupit, protože to jednoduše nefungovalo.

      Odpovědět
  • 26.12.2021 v 16:48
    Permalink

    Dobrý den
    Při aplikaci jednorázové bombičky do lahve o objemu 0,5 l a množství 400 ml smetany 33% dojde při odšroubování krytu bombičky k částečném úniku plynu. Plyn se zvětší části do lahve dostane ale část ne. Je to zvláštní protože objem smetany je o 100 ml menší než doporučené dávkování. Výrobce uvádí že je nutné při aplikaci bombičky držet lahev dnem vzhůru.
    Jinak šlahčka je vyborná, ale je nutné s laví třepat rozhodně vícekrát něž uvádí výrobce.
    Netuším proč k úniku plynu dochází. Poradíte?

    Odpovědět
    • 18.3.2022 v 10:28
      Permalink

      Dobrý den, dle nesmyslu o držení láhve dnem vzhůru při aplikaci bombičky tuším, odkud vane vítr, nicméně to není výrobce, ale orientální dovozce 🙂 Takzvané „odfouknutí“ bombičky je běžný jev, k němuž dochází při odšroubování držáku bombičky. Jedná se zbytkové množství plynu, které nemá již dostatečný tlak k průchodu plnícím ventilem do láhve. Co se týče výsledné konzistence šlehačky, tak záleží i na smetaně, použité bombičce, ale především na kvalitě šlehačkové láhve.

      Odpovědět
  • 30.11.2022 v 10:49
    Permalink

    Dobrý deň,
    premýšľam o nákupe 0.5 litrovej fľaše. Pravdou však je, že budem šľahať väčšinou z 250ml smotany a väčšia fľaša mi príde rozumnejšia ak by som chcel niekedy experimentovať, pričom cenový rozdiel je zanedbateľný. Bude naplnením na polovicu trpieť kvalita šľahačky alebo to záleží len na našľahaní? Vopred ďakujem.

    Jakub

    Odpovědět
    • 4.12.2022 v 8:31
      Permalink

      Dobrý den, bez problému můžete používat jen poloviční náplň. Pokud by byla šlehačka někdy příliš řídká, stačí láhev více protřepat a vše bude v pořádku.

      Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Souhlasím